Zaprojektuj swój codzienny rytuał piękna w 10 krokach

Demakijaż i mycie olejkami
Krok 1

Demakijaż i mycie olejkami

Jeśli się mocno malujesz zmyj makijaż z oczu i ust płynem do demakijażu. Makijaż najlepiej zmywa się olejkami dwufazowymi. Wstrząśnij buteleczką, żeby dwie fazy się wymieszały. Wylej na wacik i… Nie! Nie trzyj! Nasączony wacik przyłóż do zamkniętego oka czy ust i poczekaj. Makijaż zacznie się rozpuszczać. Drugą stroną wacika (dolną) usuniesz oleistą warstwę. Do tej pory robiłaś to źle? Nie martw się, znaczna większość nie wie jak prawidłowo używać płynów dwufazowych. Jeśli nie nosisz mocnego makijażu ten krok możesz pominąć i od razu przejść do oczyszczania całej twarzy olejkiem. Wylej olejek na dłoń i rozprowadź go na twarzy. Olej jest śliski – wykorzystaj to do masażu. Delektuj się tą chwilą. Namocz dłonie ciepła wodą i zacznij znowu masować twarz. Olejek zamieni się w emulsję. Opłucz twarz wodą. Olejek sprawdzi się u każdego typu cery – posiadaczki cery tłustej nie mają się o co obawiać. Jego zadaniem jest oczyścić z tłustych zanieczyszczeń: makijaż, krem, sebum.

Mycie kosmetykiem na bazie wody
Krok 2

Mycie kosmetykiem na bazie wody

do tej puli kosmetyków zaliczają się żele, pianki i wszelkie inne kombinacje. Drugie oczyszczanie to nie żart. Usuwa ono pot, kurz i inne zanieczyszczenia, które zostały jeszcze na skórze. Kosmetyk nakładamy na zwilżoną twarz. Rozprowadź go w dłoniach i nałóż na twarz. Masuj jak w przypadku olejku. Następnie spłucz. W tym kroku są dwie ważne informacje z których warto zdawać sobie
sprawę. Po pierwsze to, że jakiś kosmetyki się nie pieni nie oznacza, że jest gorszy od tego który się pieni. Bąbelki są urocze i je lubimy dlatego je dostajemy. Po drugie bardzo ważne jest pH.
Może nigdy w życiu nie musiałaś policzyć delty albo wykorzystać wzoru skróconego mnożenia ale możesz użyć swojej wiedzy z chemii. pH mówi nam o tym jak dana substancja jest kwaśna lub
zasadowa. Zdrowa skóra ma odczyn lekko kwaśny – 5,5. Zbyt kwaśna buzia ma skłonnośc do wyprysków i jest tłusta z kolei zasadowa jest przesuszona. Zabaw się w małego chemika i sprawdź
pH swoich kosmetyków. Zbyt zasadowe kosmetyki mogą stać się przyczyną podrażnień i przesuszenia. W ogólności jeśli po umyciu buzi żelem coś jest nie tak, odczuwasz dyskomfort, prawdopodobnie ma źle dopasowane pH. Oznacza to kłopoty i lepiej takiego kosmetyku nie używać.

Złuszczanie
Krok 3

Złuszczanie

powtórzmy: skóra jest pokryta warstwą martwych komórek, które pełnią funkcję ochronną. Są w naturalny sposób zrzucane – analogicznie do tego jak wąż zrzuca skórę. Te martwe komórki siedzą w zaskórnikach. Aby cykl zrzucania martwych komórek był płynny i sprawny musimy pomóc skórze pozbywając się ich. Nawarstwienie martwych komórek może prowadzić do łuszczycy lub innych stanów zapalnych. Zabiegi złuszczające dodatkowo wspomogą regenerację naskórka. Skóra będzie gładka, jasna a koloryt wyrównany. Po zabiegu wszystkie produkty aplikowane na skórę lepiej się wchłoną. To jeszcze nie wszystko złuszczanie podbudza skórę do produkcji kolagenu = sprężysta i jędrna skóra.

Jaki peeling wybrać? Podział jest na mechaniczne i chemiczne. Mechaniczne to są te które złuszczają pod wpływem przyłożonej siły. Mają drobinki mniejsze lub większe. Tak samo peelingują szczoteczki elektryczne do oczyszczania twarzy. Mechaniczne złuszczanie polubią typy mieszane i tłuste, natomiast cera naczynkowa oraz ze świeżymi wypryskami powinna się go wystrzegać. Peelingi chemiczne działają za pomocą kwasów i enzymów. Podczas zabiegu rozpuszczane są lipidy łączące martwe komórki. Kwasy jakich używa się w tego typu peelingach to AHA i BHA w stężeniu . Zabiegi złuszczania kwasami oferuje również wiele salonów kosmetycznych – jeśli nie wiesz jakie kwasy są dla ciebie odpowiednie zaczerpnij porady specjalisty, który zbada twoją skórę i dobierze te odpowiednie dla Ciebie. Zbyt mocne złuszczanie jest niepożądane. Nadrzędnym jest aby skóra pełniła prawidłowo funkcje ochronne. Zabiegi złuszczania peelingami możesz wykonywać raz lub dwa razy w tygodniu.

Tonizowanie
Krok 4

Tonizowanie

już przypomniałaś sobie co to było pH. Tonik ma za zadanie przywrócić równowagę kwasowo-zasadową po kosmetykach myjących, które mogą ją naruszać. Dodatkowo toniki mają szereg właściwości w zależności od tego co potrzebujemy. Tutaj dopasowanie kosmetyku do typu cery jest wskazane. Toniki nawilżają i wzmacniają naturalną barierę ochronną. Po użyciu toniku powinnaś poczuć przyjemne uczucie. Tonizowanie przygotowuje skórę na dalsze etapy. Nie należy go pomijać. Gdy nie przywrócimy naturalnego pH kremy mogą gorzej działać. Dodatkowo wilgotna skóra lepiej wchłania kremy. Wystrzegaj się toników, które mają w składzie alkohol.

Odżywianie i regeneracja
Krok 5

Odżywianie
i regeneracja

Kuracja esencją: krok przeznaczony dla osób które wymagają pomocy z konkretnymi problemami jak przebarwienia, zmarszczki, zaczerwienianie. Esencja ma rzadką konsystencję i jest lżejsza niż serum czy ampułka. Na polskim rynku esencje są jeszcze rzadko spotykane a producenci stosują bardzo rozmazane granice pomiędzy nazwami serum, esencja, ampułka.

Skoncentrowane nawilżanie
Krok 6

Skoncentrowane nawilżanie

Kuracja ampułką koncentratem lub serum: ampułka i serum są skondensowaną esencją, zwiera często więcej składników i jest gęstsza. Na ogół opakowania są z pipetą lub pompką, aby łatwo dozować małą ilość produktu.

Głębokie nawilżanie
Krok 7

Głębokie nawilżanie

Maseczki w płachcie: maseczki w płachcie różnią się od tych powszechnie nam znanych tym, nie tylko przez formę ale również bardzo dobrze nawilżają. Nasączone są na ogół tymi samymi emulsjami o których była mowa wyżej. Na etykietach znajdują się informacje dla kogo są one dedykowane – a bardziej dla jakiej skóry. Maseczki możesz nakładać tak często jak tego potrzebujesz.

Produkty:

Niestety w naszym asortymencie maseczki w płachcie nie są dostępne. Pamiętaj, że zawsze możesz zrobić maseczkę z esencji nakładając grubszą warstwę i odczekać – efekt będzie podobny. Maski w płachcie stają się coraz łatwiej dostępne.

Partie delikatne – oczy
Krok 8

Partie delikatne-oczy

 skóra pod oczami jest bardzo cienka i delikatna. Dlatego właśnie to wokół oczu pojawiają się pierwsze zmarszczki. Krem pod oczy możesz dobrać w zależności od tego jakiego efektu potrzebujesz – często masz opuchnięte oczy, a może potrzebujesz rozświetlenia lub redukcji zmarszczek. Ważny jest sposób w jaki nakładasz krem. Rozgrzej go na palcach i delikatnie wklep w okolicę pod oczami. Nie nakładaj kremu bezpośrednio pod linią wodną. Pod wpływem ciepła składniki aktywne dotrą nawet w te okolice. Ważne jest, aby nie zrobić sobie krzywdy. Krem jest pod oko a nie do oka. Często zarzuca się kremom, że powodują pieczenie oczu – mogą powodować jeśli się do oka dostaną. Dlatego tak ważne jest to jak aplikujesz krem. Mimo wszystko nie bój się ich używać. Pamiętaj, że oczy pierwsze zdradzą twój wiek.

nawilżanie
Krok 9

nawilżanie

Nawilżanie: w tym kroku sięgamy po kosmetyk nawilżający – emulsje, kremy, olejki. Powinnaś stosować innego kremu rano a innego wieczorem. Rano krem często pełni rolę bazy zatem wybieramy ten o lżejszej, dobrze wchłanianej konsystencji. Na wieczór wybierz kosmetyk odżywczy. Raz w tygodniu dobrze jest nałożyć na noc maskę w kremie. W zależności od tego jaki typ cery posiadasz taki kosmetyk jest dla ciebie polecany. Producenci często umieszczają na opakowaniach tę informację. Bardzo ogólnie można powiedzieć, że emulsje, kremy żelowe i liotony sprawdzą się u cery tłustej czy mieszanej, kremy polubią cery suche i dojrzałe, olejki są dostosowane do każdego typu cery tylko trzeba wybierać je z głową. Głównym kryterium jest tutaj zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych (NKT) oraz wskaźnik komendogenny. Zawartość poniżej 20% NKT dedykowana jest skórze suchej i dojrzałej, 20%-50% cera mieszana i normalna, więcej niż 50% cera tłusta i trądzikowa. Na ogół w oznaczeniach im niższy wskaźnik komendogenny (0-6) to tym mniejsze prawdopodobieństwo zapchania porów.

Ochrona
Krok 10

Ochrona

Krem z filtrem: ma za zadnie chronić naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Promieniowanie to ma krótką długość fali a co za tym idzie wysoką energię. Wyższą energię ma tylko promieniowanie rentgenowski i gamma. Naszą skórę trzeba ochronić przed promieniowaniem dłuższych fal UVA oraz krótszych UVB. Ze wzrostem długości fali spada prawdopodobieństwo wzbudzenia reakcji fotochemicznej. Promieniowanie pochłonięte przez tkanki inicjuje reakcję fotochemiczną lub termiczną w wyniku, których dochodzi do określonego skutku biologicznego takiego jak np. zaczerwienienie skóry, pigmentacja skóry, uszkodzenia. Promieniowanie niszczy kolagen i elastynę – w wyniku czego mamy do czynienia z wolnymi rodnikami. Cząsteczki te mogą przyczyniać się do zakłócenia wzrostu tkanek, powodować zmiany w metabolizmie i funkcjonowaniu komórek,być przyczyną uszkodzenia struktur lipidowych i białkowych, tym samym mogą powodować przedwczesną śmierć komórek i mutację zdrowych komórek, prowadzącą do powstania nowotworów. Do wybory są filtry chemiczne i fizyczne. Fizyczne filtry działają w taki sposób, że odbijają promieniowanie, natomiast chemiczne je pochłaniają. Fizyczne to są często te które zostawiają białą warstwę. Ochrona przed promieniowaniem jest ważna i nie należy tego bagatelizować. Nie zobaczysz efektów od razu, ale pamiętaj, że pomimo tego, że nie żyjemy w ciepłych krajach nie znaczy, że promieniowanie UV do nas nie dociera.